Opbouw van het Nederlandse Leger voor de Tweede Wereldoorlog

Slagorde 10 mei 1940

Indeling Landmacht avond 10 mei 1940

Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht
Generaal H.G. Winkelman
Vesting Holland
Luitenant-generaal J. van Andel
- IJsselmeer-Flotila
- HrMs Friso
- HrMs Hefring
- HrMs Sija, HrMs Argri, HrMs Zeemeeuw, HrMs Tema, HrMs Oranje, HrMs Nelly, HrMs Albatros, HrMs Adwill
- Oostfront
- Groep Merwede
- 23e Regiment Infanterie
- 13e Regiment Artillerie
- I/24 R.A.
- I/27 R.A.
- Groep Lek
- II/32 R.I.
- Marineeenheden
- Groep Utrecht
- II/25R.I.
- Groep Nieuwersluis
- III/31 R.I.
- Groep Naarden
- rest 31e Regiment Inf.
- Westfront
- Groep Alkmaar
- Groep Haarlem
- Marinepositie Ijmuiden
- III/42 R.I.
- 10e Grensbataljon
- Groep Leiden
- Groep 's Gravenhage
- Marinepositie Hoek van Holland
- 39e Regiment Infanterie
- 4e Inundatie Afdeling
- Zuidfront
- Groep Spui
- I/39 R.I.
- 34e Regiment Infanterie
- Vesting Willemstad
- 14e Regiment Artillerie
- Groep Kil
- 28e Regiment Infanterie
- III/34 R.I.
- 23e Regiment Artillerie
- Artilleriebatterij Prinsenheuvel
- Ie Legerkorps
Generaal-majoor N.T. Carstens
- 1e Divisie
Kolonel W.F.K. Bisschoff van Heemskerck
- 3e Regiment Grenadiers (Vliegpark Ypenburg)
Majoor J.K. de Visser
- 3e Regiment Jagers (Vliegpark Waalhaven)
- 4e Regiment Infanterie
Luitenant-kolonel H.D. Buurman
- 2e Regiment Artillerie
- 3e Compagnie Luchtdoelmitrailleurs
(Rotterdam/Den Haag)
- 4e Compagnie Luchtdoelmitrailleurs
(Stelling Den Helder)
- 1e Pionier Compagnie (Groep Merwede)
- 3e Divisie
Kolonel L.H. Kraak
- 1e Regiment Infanterie
- 9e Regiment Infanterie
- 12e Regiment Infanterie
- 6e Regiment Artillerie
- Lichte Divisie
Kolonel H.C. van der Bijl
- 1e Regiment Wielrijders
- 2e Regiment Wielrijders
Luitenant-kolonel Mijsberg
- 3e Regiment Huzaren Motorrijders
- Regiment Gemotoriseerde Artillerie
- Militaire Luchtvaart (ML)
Luitenant-generaal P.W. Best
- I Regiment Huzaren Motorrijders
- III Regiment Grenadiers
- III/4 Regiment Infanterie
- 22e Depotcompagnie Bewakingstroepen

Directeur Etappen- en Verkeersdienst
Kolonel H.H. Thoden van Velzen

Veldleger
Luitenant-generaal
J.J.G. Baron van Voorst tot Voorst
- Territoriaal Bevelhebber Overijssel
Kolonel J.H. Dwars
- IIe Legerkorps
Generaal-majoor J. Harberts
- 2e Divisie
Kolonel J.S. Barbas
- 10e Regiment Infanterie
Luitenant-kolonel P.J. van den Briel
- 15e Regiment Infanterie
- 22e Regiment Infanterie
Luitenant-kolonel J.F. de Ridder
- 4e Regiment Artillerie
- 4e Divisie
Kolonel A.A.M. van Loon
- 8e Regiment Infanterie
Luitenant-kolonel W.F. Hennink
- 19e Regiment Infanterie
- 8e Regiment Artillerie
- IIIe Legerkorps
Generaal-majoor A.A. van Nijnatten
- 5e Divisie
- 2e Regiment Infanterie
- 13e Regiment Infanterie
- 17e Regiment Infanterie
- 3e Regiment Artillerie
- 6e Divisie
- 3e Regiment Infanterie
- 6e Regiment Infanterie
- 14e Regiment Infanterie
- 7e Regiment Artillerie
- II-Regiment Huzaren Motorrijders
Luitenant-kolonel A.J.E. Mathon
- 3e Grensbataljon
Majoor A.G.C. Reijers
- 6e Grensbataljon
Majoor J. Hendriksz
- IVe Legerkorps
Generaal-majoor A.R. van den Bent
- 7e Divisie
- 7e Regiment Infanterie
- 18e Regiment Infanterie
- 1e Regiment Artillerie
- 8e Divisie
- 5e Regiment Infanterie
- 16e Regiment Infanterie
- 21e Regiment Infanterie
- 5e Regiment Artillerie
- 1e Regiment Huzaren
- 5e Regiment Huzaren
- Brigade A
Kolonel J. van Voorthuizen
- 44e Regiment Infanterie
- 46e Regiment Infanterie
- Groep Betuwe
(8e Grensbataljon en III/43 R.I.)
- Brigade B
Kolonel J.C.C. Nijland
- 24e Regiment Infanterie
- 29e Regiment Infanterie
- 16e Regiment Artillerie
- Groep Maas-Waal
(I/26 R.I. en 11e Grensbataljon
- Brigade G
Generaal-majoor G. Dames
- 25e Regiment Infanterie
- 32e Regiment Infanterie

Territoriaal Bevelhebber Noord-Brabant en Peeldivisie
Kolonel L.J. Schmidt
- Peeldivisie
- Vak Schaijk
Reserve Luitenant-kolonel J. Detmar
- II/29 R.I.
- III/14 R.I.
- I/6 R.I.
Majoor A.J.M. Allard
- I/3 R.I.
Majoor A. Netze
- II/26 R.I.
- III/20 R.A.
- Vak Erp
- II/2 R.I.
- II/17 R.I.
- I/13 R.I.
- 15e Grensbataljon
- II/20 R.A.
- Vak Bakel
- I/27 R.I.
- II/27 R.I.
- III/27 R.I.
- I/41 R.I.
- III/26 R.I.
- Vak Asten
- II/30 R.I.
- III/30 R.I.
- 2e Grensbataljon
- III/41 R.I.
- Vak Weert
- I/30 R.I.
- 4e Grensbataljon
- II/41 R.I.
- 17e Grensbataljon
- I/20 R.A.

Koninklijke Marine
Vice-admiraal J.Th. Furstner
Territoriaal Bevelhebber Zuid-Limburg
Luitenant-kolonel A. Govers
Stelling Den Helder
Schout-bij-nacht H. Jolles
Territoriaal Bevelhebber Friesland
Kolonel J. Veenbaas
Territoriaal Bevelhebber Zeeland
Schout-bij-nacht H.J. van der Stad
- 38e Regiment Infanterie
- 40e Regiment Infanterie
Reserve Luitenant-kolonel P.L.R. van der Drift
- 14e Grensbataljon
Majoor F.G. Triebel
- I/1e Regiment Marine Infanterie
- 17e Regiment Artillerie

Bronnen

- Amersfoort H. en P.H. Kamphuis, Mei 1940 De strijd op Nederlands grondgebied, SDU uitgeverij, 's Gravenhage, 1990
- Brongers E.H., Grebbelinie 1940, Uitgeverij Aspekt bv, Soesterberg, 2002
- Mollo A., The Armed Forces of World War II, Silverdale Books, Leicester, 2001
- Middelkoop T. van, Een Soldaat doet zijn Plicht, Europese Bibliotheek, Zaltbommel, 2002
- Steenbeek W., Rotterdam de Duitse inval in Nederland, Standaard uitgeverij, Antwerpen, 1994
- Danny o'Hara's

Pagina navigatie

Informatie

Artikel door:
Wilco Vermeer
Geplaatst op:
06-04-2005
Laatst gewijzigd:
17-01-2014
Opmerkingen? Spelfouten?
Geef ons uw feedback!

CategorieŽn


Deze website is een initiatief van STIWOT Alle rechten voorbehouden © 2002-2014
Hosted by Vevida. Privacyverklaring, cookies, disclaimer en copyright.